заглавна страница

Намеси с двуцветни ръце

Виж още:

Контри от наша страна

1. Намеса с мажор(и) в ръката – Майкълс

2. Необичаен безкоз

 

1. Намеса с мажор(и) в ръката – Майкълс кюбиди (Michaels Cuebids)

Представлява обявяването на 2 в цвета, в който противникът е открил и показва наличието на един, съответно два от мажорите.

(1) – 2 или (1) – 2 показва и двата мажора.

(1 M) – 2 M означава наличие на другия мажор и един от двата минора.

Важно: Поредиците

(2) – 3

(2) – 3

(2) – 3,

където противникът открива с натурални слаби 2, не са Майкълс, а са въпрос за стопер в същия цвят, с цел да се играе 3БК. Нашият стил е да питаме с един стопер в ръката (най-често асо), тъй че партньорът обявява 3 БК дори с полустопер като Qx.

1.1. Сила

Намеса, показваща двата мажора, следва да се прави или с много слаба или с много силна ръка, но не и със средна. Средна е ръката, подходяща за откриване 1 в мажор и с подобна ръка е по-добре да обявите мажорите си един след друг натурално. Отговарящият не бива да назначава манш с фит и откриваща ръка, нито дори да кани за манш, тъй като намесилият се може да е съвсем слаб. Ако не е много разпределен или много силен, отговарящият трябва само да покаже предпочитание към един от мажорите. Намесилият се пасува, ако е бил със слаба ръка, назначава манш със силна.

1.2. Дължини

В класическия си вид намесата изисква да сме 5+:5+, но го правим и с 5:4 без зона срещу зона, както и с 6:4, ако силата е изместена в четворния цвят, напр. Т9xxxx AQJ9. Никога обаче не обявяваме 4:4 като двуцветна ръка.

 

2. Необичаен безкоз (Unusual NT)

Необичайният (или необикновен) безкоз се нарича така, заради необичайната си употреба. Когато противникът е открил с едно в цвят или 1 БК, 2 БК от нас в директна позиция очевидно не е натурален анонс, тъй като, ако имахме подобна сила, щяхме да контрираме първо, а после да обявим безкоз.

Затова е прието и универсално се използва подобен анонс да означава наличието на двата най-ниски необявени цвята: върху 1//БК 2 БК показва двата минора, а върху 1/ показва купа и другия минор. Необходима е уговорка, какво означава скок в 2 БК върху 1 от прецизна трефа, тъй като тази обява обещава 1+. У нас намесата с 2 БК в този случай означава двата минора, но ние предпочитаме да я третираме като намеса върху натурално 1, тъй като тази обява отрича както петорен мажор, така и петорна трефа с четворен мажор, тоест предпочитаме да означава и вместо и .

Има и други случаи, когато безкозът е необичаен. Например, ако до ниво 4 контрата ви е информативна, то в следните случаи

(4) – ?

(1/2/3) – Пас – (4) – ?

контрата показва трицветна ръка, а 4 БК е информативна контра с двуцветна ръка. 4 БК върху 4 е трицветна ръка, в случай че контрата би била наказателна, и двуцветна, ако и върху 4 контрата е информативна. Отново, разбира се, става въпрос за случаите, когато никой от двама ви не е дал до този момент анонс, различен от пас.

От друга страна, върху слаби 2 както 2 БК, така и 3 БК са натурални анонси. Същото се отнася и за 3 БК върху слаби 3 от противника.

Скокът в безкоз е натурален и в балансираща позиция, но не е излишно да обсъдите това с партньора си.

 

Съществуват и намеси (Ghestem), които позволяват показването на всички възможни двуцветни комбинации върху всякакво откриване на първо ниво от противника, но не ги описваме, понеже са както по-сложни, така и по-слабо разпространени.